28 Temmuz 2013 Pazar

Merhabalar!

Yarın sosyal psikoloji sınavım olduğundan cognitive dissonance (bilişsel çelişki)'ye bakıyordum ve aslında epey ilgi çekici ve 7/24 göstermeye eğilimli olduğumuz bir durum olduğundan dedim ben bunu bloga yazayım da bilmeyenler nasiplensin, bilenler tekrar hatırlasın.

Çok sevgili beynimiz tutum ve davranışlarımızın dengeli olmasını arzular. Bir şeye karşı olan inancımız ve davranışımız herhangi bir sebepten dolayı çelişkiye girdiği anda beynimiz alarm vermeye başlıyor ve farkında olmadan hemen denge kurmaya çabalıyoruz. Sanırım halk arasında KENDİNİ KANDIRMAK olarak geçiyor.

Dürüst olup kendimden örnek vereceğim,

1-2 sene öncesine kadar sigaranın kokusuna bile katlanamayan, kış günleri kalabalık gruplarla bir yere oturulduğuda HOFFF SİZİN KEYFİNİZ YÜZÜNDEN BEN ÜŞÜYEMEM İÇERİ OTURCAZ çirkefliğini gösteren bir insan idim. Olaylar nasıl gelişti bilemiyorum ama 1 sene önce sigaraya başladım. Beynim "NOĞOLDU YARRAĞIM HANİ SİGARAYA KARŞIYDIN?" diye ötmeye başladığında kendisini susturmak için "iyi de paket almıyorum" dedim. İnsanın kendi beyni insanı yargılar mı arkadaşlar ya. Yargılıyor işte. Neyse. Sonra "iyi de haftada bi paket içiyorum" ile devam edip, alarm veren beynimi susturdum. Yani sigaraya karşı olan olumsuz tutumuma karşın sigaraya başlayışımı "zaten paket almıyorum ki" ile dengelemiş olup hayatıma kaldığım yerden devam ettim.  Kısacası;  BENİM ADIM CAFER! EN SEVDİĞİM SAVUNMA MEKANİZMASI, RASYONALİZASYON!

Şimdi benim hiç de bilimsel olmayan örneğimi geçip bilişsel çelişki teorisi adına yapılan bir deneyden bahsedeyim de tatmin olmayanlar akıllı olsun;

Deneklere çok sıkıcı bir iş yaptırılır ve kendilerinden sonra gelen deneklere işin çok eğlenceli olduğunu söylemeleri istenir. Bunun karşılığında kendilerine 1 veya 20 dolar para ödenir. Deney sonuçları beklenenin aksi şekilde gerçekleşir. 1 dolar alanlar "ÇOK EĞLENCELİ YA ÜF SÜPER" gibi şeyler söylerken 20 dolar alanlar "yeani işte.. meh.. eğlenceli gibi..." tarzı şeyler söylerler. Buradan çıkaracağımız sonuç ise şudur: 20 dolar alanlar "para için yalan söyledim" ile durumu kurtarırken 1 dolar alanlar ne için yalan söylediklerini kendilerine açıklamak adına kendilerini o sıkıcı işin eğlenceli olduğuna inandırırlar, yani tutumlarını değiştirirler.

Şimdi herkes şapkasını önüne koyup düşünsün. Kim bilir hayatınızda kaç kere bilişsel çelişkilerinizden kurtulmak için tutum değiştirdiniz değil mi..... ama şunu unutmayın... YALNIZCA KENDİNİZİ KANDIRIRSINIZ ARKADAŞLAR........

4 yorum: