22 Nisan 2013 Pazartesi

Merabaa.

Freud'la ilgili küçük bir anımızı anlatmaya geldim. Freud hakkında küçük bi yazı yazıp olayı kapatamayacağımız çok belliydi zaten.
Öncelikle, geçen gün Individual Differences and Personality dersine çalışırken fark ettik ki adamın adı Sigismund Scholomo Freud ve bence bu çok komik.

Ayrıca Freud'un psikoseksüel gelişim teorisine göre 18 aylık-3 yaş arası anal dönem olarak adlandırılıyor ve bu dönemde melek yavrular kakalarını tutmaktan ya da koyverip sıçmaktan keyif alıyorlar. Sanki bunlar yeteri kadar enteresan değilmiş gibi; psikodinamik yaklaşım, bu dönemi, yetişkinlikteki yaratıcılık ve üretkenkenliğin temeli olarak görüyor. (!'^+%?=/&%) Bu dönemi sorunsuzca atlatmak ve ilerde sorun yaratmasını engellemek için melek yavruların ve kadın analarının tuvalet eğitimi challenge'ını başarıyla tamamlamaları gerekiyor.

Biraz geriye gidersek doğumdan 18 aya kadar olan dönem de oral dönem olarak adlandırılıyor ve bu dönemde bebekler yaşayarak öğrenme sürecini gördükleri her şeyi ağızlarına alarak deneyimliyorlar. Eğer bu dönem bir şekilde bozulur veya bölünürse ilerde sigara içme, tırnak yeme, kalem ısırma gibi davranışlar görülüyor. 

Şimdi yaratıcılık seviyenizle ya da sigara bağımlılığınızla ilgili düşünmeye başlayabilirsiniz.
Sevgiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder